Czytajmy książki

Dodano: 2020-04-06 15:32:33

Czytajmy książki

Na ten trudny czas mam do zaproponowania dość nietypowe propozycje czytelnicze. Myślę, że każdy z pożeraczy książek ma wśród swoich ulubionych pisarzy takich, których nazwiska nie są powszechnie znane. Może rozszerzycie swoje zainteresowania o pisarzy mało znanych, niekiedy o kontrowersyjnym życiorysie a którzy zmarli w marcu tego roku.
Czy ktoś jest, czy nie jest wielkim pisarzem? Czy autor ma talent, czy tylko umiejętnie gra na emocjach czytelników? O czym powinno się pisać i w jaki sposób, a o czym lepiej milczeć? Pewne pytania często powracają w rozmowach osób, które lubią czytać.  Nie wszyscy pisarze są jednoznaczni w oczach czytelników - czy to przez to, co powiedzieli, czy przez to, co napisali, jak żyli...

Longin Jan Okoń, pisarz, poeta, autor utworów dla młodzieży.  Urodził się 20 grudnia 1927.
 Zmarł 03.04. 2020 roku mając 92 lata. Jako poeta zadebiutował w 1948 roku w czasopiśmie „Wici”. Wydał 16 tomów poezji, 7 zbiorów opowiadań i 6 znanych powieści indiańskich, wśród nich słynną słynna trylogię indiańską („Tecumseh” „Czerwonoskóry generał”,  „Śladami Tecumseha”). Napisał między innymi „Historię literatury ziemi chełmskiej” oraz „Chełm literacki XX i XXI wieku”. Był inicjatorem powstania i założycielem ,,Grupy Literackiej „Pryzmaty”.

Limonow (Eduard Sawienko) urodził się 22 lutego 1943 roku w Dzierżyńsku, młode lata spędził w Charkowie. Imał się wielu zawodów, był karany, związał się z niezależnym ruchem literackim w Moskwie.  W latach 80. XX wieku opublikowana została w Paryżu jego debiutancka powieść "To ja – Ediczka".
W swych książkach i publikacjach politycznych pisarz bezceremonialnie potępiał wszystkie przemiany w Rosji, począwszy od pieriestrojki Michaiła Gorbaczowa. Wśród najbardziej znanych książek Limonowa są m.in. "Dziennik nieudacznika" i trylogia "Wyrostek Sawienko" opowiadająca o młodości w Charkowie

Marek Lehnert. Korespondentem Polskiego Radia z Rzymu i Watykanu był w latach 1994-2017. Współpracował także z Radiem Wolna Europa oraz Katolicką Agencją Informacyjną. Był też redaktorem polskiego wydania "L'Osservatore Romano". Polsce", poświęconą papieskiej wizycie w ojczyźnie w 1983 roku. Był też autorem tomików poetyckich w języku polskim oraz włoskim. W 2019 r. ukazała się jego kolejna książka, zatytułowana "Korespondent. Przełomowe wydarzenia, kulisy niezwykłych spotkań, tajemnice życia w Watykanie".

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 w Warszawie.
2 czerwca 1985 przyjął święcenia kapłańskie, był znanym rekolekcjonistą i duszpasterzem akademickim. Był doktorem teologii pastoralnej, prałatem, kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, autorem książek i audiobooków o tematyce religijnej. Przez wiele lat głosił kazania dla studentów w warszawskim kościele św. Anny

29 marca w Moskwie mając 98 lat zmarł Jurij Bondariew,  jest autorem opowiadań wojennych, nowel i powieści. Debiutował w 1945 opowiadaniem „W puti” (w drodze). Jest też autorem scenariusza do filmu opartego na swej powieści Gorący śnieg o wydarzeniach bitwy pod Stalingradem, scenariusza epickiego filmu „Wyzwolenie” i „Bataliony proszą o ogień” – wg kolejne swej powieści.
Proza Bondariewa ukazywała się w polskich przekładach, w tym m.in.  Brzeg – książka o wojnie, pokoju i miłości (1975, wyd. polskie 1977) oraz była Gra, wydana w Polsce w 1989 roku.

  

                                                                     
Anna Ciuńczyk    





                               

 



« wstecz