Wielka Gala akcji „Mam haka na raka”

Dodano: 2014-06-13 19:07:41

Zespół LO Sulechów (Aleksandra Stawiarz, Celina Świetniewska, Weronika Żelek, Anna Kuśnierczak, mgr Karolina Pacholak – opiekun) od października angażował się w działania 7. Edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam haka na raka”.
Przez ostatnich 9 miesięcy w całej Polsce młodzi ludzie ze szkół ponadgimnazjalnych edukowali Polaków na temat profilaktyki nowotworów układu chłonnego – chłoniaków.

Hakownicze przeprowadzili prelekcje dla 129 184 osób, nakłonili 108 980 Polaków do podpisania deklaracji „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”i rozdali 264 787 ulotek o chłoniakach. Gala Finałowa Konkursu Mam Haka na Raka, która odbyła się w piątek 6 czerwca 2014 w Warszawie była dla nas ogromnym przeżyciem i zaszczytem. Uczestniczyłyśmy w niej razem z osiemdziesięcioma innymi zespołami, które zostały zaproszone spośród 636 zgłoszonych. Czułyśmy się docenione i wyróżnione, a przede wszystkim dumne z naszych dokonań.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele administracji publicznej, środowiska naukowego i medycznego, między innymi Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w MEN oraz wicepremier Janusz Piechociński, który powiedział do uczestników gali finałowej - Dzisiejszy dzień udowadnia, że naszym największym kapitałem są młodzi, aktywni ludzie tacy jak Wy. Głównym punktem gali było wręczenie nagród i wyróżnień. Zwycięski projekt pięciu licealistek z Gdańska, oparty został na popularnym ostatnio motywie Sherlocka Holmesai Doktora Watsona.

Zobacz:

https://www.youtube.com/watch?v=hJB4FDFxIYg&list=UUL0RW6h0N3P90PNU6lvI2bQ

Nowa wersja kultowej historii zostanie już wkrótce wyemitowana w całej Polsce. Sherlock, bez większych efektów pracuje nad tajemniczą historią pewnego mężczyzny. Analizuje różne poszlaki – podwyższoną temperaturę, spadek wagi, swędzenie skóry, nocne poty i powiększone węzły chłonne. Wydaje się, że sprawa pozostanie zagadką. Wtedy wkracza Dr Watson, który łączy wszystkie fakty i rozwiązuje zagadkę. Cichym sprawcą okazuje się chłoniak, a mistrzem dedukcji zamiast Sherlocka, pozostający zazwyczaj w cieniu, lekarz. Podkreślenie roli lekarza w leczeniu nowotworów układu chłonnego – chłoniaków było głównym założeniem briefu przedstawionego Hakowiczom przez organizatorów Programu. Przekazanie lekarzowi wszystkich faktów odgrywa bowiem kluczową rolę w leczeniu wszystkich typów nowotworów, a remisja chłoniaka jest możliwa tylko dzięki szybkiej diagnozie. Kampania „Przejrzyj chłoniaka” doskonale wpisała się w to założenie.Rozwiązanie zagadki, czyli postawienia diagnozy, możliwe było tylko dzięki przekazaniu wszystkich „poszlak” doktorowi Watsonowi. W 7. edycji „Mam Haka na Raka” wyróżnionych zostało jeszcze pięć innych zespołów. Zespół „Optymistyczne Miśki” z Technikum nr 1 we Wronkach zdobył Nagrodę Hakowiczów – przyznawaną przez laureatów poprzedniej edycji. Zespół „Broniaczki” z I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku otrzymał Nagrodę Mediów. Nagrodę za Działania Lokalne zdobył zespół „Lymphomani” z II LO w Świeciu, „RaczkiNieboraczki” z LO w Drohiczynie otrzymały Nagrodę Studentów Medycyny i Zdrowia Publicznego, a „Limfonki” z I LO w Gorzowie Wielkopolskim – Nagrodę Internautów. Tytuł Honorowego Hakowicza zdobył w tym roku Burmistrz Pisza – Jan Alicki. Tegoroczną galę uświetniły koncerty wykonawców: Poparzeni Kawą III, Mariki oraz Mezo. Zespół LO Sulechów raz jeszcze bardzo dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w nasze działania i wspierały nas w poszukiwaniu haka na chłoniaka.



« wstecz