Artykuły
UKRAINO! Jesteśmy z WAMI!!

UKRAINO! Jesteśmy z WAMI!!

Wpisany przez A. Lickindorf

czwartek, 24 luty 2022 11:59

Społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie kategorycznie POTĘPIA AGRESJĘ ROSJI na Ukrainę! Sprzeciwiamy się WOJNIE i KRZYWDZIE NIEWINNYCH LUDZI! UKRAINO! Jesteśmy z WAMI!!

Korekta planu lekcji

Korekta planu lekcji

Wpisany przez Administrator

poniedziałek, 9 maj 2022 19:35

Plan lekcji obowiązujący od 10.05.2022r

LEARNING TO LEARN- METACOGNITION

LEARNING TO LEARN- METACOGNITION

Wpisany przez A. Lickindorf

środa, 4 maj 2022 22:07

29.04.2022r. w Liceum Ogólnokształcącym im. r. W. Pileckiego w Sulechowie odbył się wykład dr Johna Guya dotyczący procesów zachodzących w czasie uczenia się pt. „Learning to Learn” Choć tym razem wydarzenie odbyło się online, kunszt oratorski prowadzącego sprawił, iż było ono równie pasjonujące i wciągające jak na żywo. Nasz honorowy patron szkolnego programu Liga Mistrzów dla młodzieży uzdolnionej wygłosił wykład w języku angielskim, w którym przez ponad godzinę wyjaśniał zawiłe tajniki procesów uczenia się oraz podkreślał, jak ważna jest idea uczenia się przez całe życie.

Wizyta studyjna w Gdańsku

Wizyta studyjna w Gdańsku

Wpisany przez A. Lickindorf

środa, 4 maj 2022 21:21

W dniach 25-28 kwietnia br. Dawid Grzybacz z kl. III hp uczestniczył w  wizycie studyjnej  w Gdańsku. Wizyta ta była nagrodą dla Finalistów etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności. Dwie Dekady Historii.

Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole

Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole

Wpisany przez A. Lickindorf

poniedziałek, 2 maj 2022 21:58

Tegoroczne Święto Konstytucji postanowiliśmy uczcić w naszej szkole nieco inaczej, niż w latach poprzednich. Bardziej oryginalnie i „epokowo”. Bo przecież nie zawsze można zobaczyć prawdziwy strój szlachecki, czyli żupan i kontusz. Na początku wystąpienia odczytany został w języku staropolskim cały wstęp do tej konstytucji. Niezwykle ważny, gdyż zawarte w nim były najważniejsze reformy państwa polskiego (likwidacja wolnej elekcji i liberum veto). Po czym przedstawiony został krótki rys historyczny, a następnie mini quiz wiedzy o tej konstytucji.

ŻEGNAMY TRZECIE KLASY…

ŻEGNAMY TRZECIE KLASY…

Wpisany przez A. Lickindorf

piątek, 29 kwiecień 2022 08:43

29 kwietnia 2022 roku tegoroczni maturzyści po raz ostatni spotkali się w swoich zespołach klasowych. W sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego rocznika MATURA 2022. W gali wzięli udział tegoroczni absolwenci, zaproszeni goście grono pedagogiczne i rodzice.

Uwaga! Konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja

Uwaga! Konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja

Wpisany przez A. Lickindorf

środa, 27 kwiecień 2022 10:21

W najbliższy czwartek, tj. 28.04. będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym przygotowujemy dla Was małe, ale oryginalne wystąpienie. Oprócz tego w klasach pierwszych i drugich zostanie przeprowadzony quiz. Pytania będą dotyczyć obrad Sejmu Wielkiego 1788-1792 i uchwalenia Konstytucji w dniu 3 maja. Specjalnie dla Was została przygotowana również gazetka, z którą możecie się zapoznać, przygotowując się do quizu. POWODZENIA !!!

Zaproszenie dla wszystkich uczestników programu Liga Mistrzów

Zaproszenie dla wszystkich uczestników programu Liga Mistrzów

Wpisany przez A. Lickindorf

poniedziałek, 25 kwiecień 2022 21:31

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników programu Liga Mistrzów na dyskusję online z Dr Johnem Guyem- honorowym patronem naszego szkolnego programu dla młodzieży uzdolnionej. Spotkanie odbędzie się w Auli, 29.04 (piątek) o godzinie 8.45. Temat spotkania " Understanding learning- metacognition". Będzie możliwość rozmowy oraz zadawania pytań. Należy podkreślić, iż jest to niewątpliwie unikalne wydarzenie i warto w nim uczestniczyć. Obecność obowiązkowa Opiekun programu dr Beata Kouhan

Lekcja historii w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Lekcja historii w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Wpisany przez A. Lickindorf

niedziela, 24 kwiecień 2022 21:22

W piątek, 22.04., odwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Mogliśmy zobaczyć i dowiedzieć się to, czego nie ma w podręcznikach lub jest często pomijane. Źródła historyczne to: „wszystko skąd możemy czerpać wiedzę o przeszłości” - jak mawiał Jerzy Topolski, najwybitniejszy polski metodolog. W zasobach Archiwum znajdują się dokumenty wystawiane przez polskich władców z dynastii Piastów, Jagiellonów i Wazów. Są to dekrety, przywileje, dyplomy, a nawet mandaty królewskie. Każdy dokument jest skatalogowany, to znaczy, że posiada m.in. swój numer, datę, wystawcę, sygnaturę, regest, pieczęć. Mieliśmy okazję zobaczyć dokument wystawiony przez króla Kazimierza Wielkiego z 1345r. Kancelaria królewska w dawnych czasach uważana była za urząd wiary publicznej. Należało do niej redagowanie, spisywanie, a także uwierzytelnianie czynności prawnych i urzędowych. Widzieliśmy także dokument wystawiony przez Władysława IV Wazę z 1635r. W większości dotyczą one miast i cechów. Jest np. zgoda króla na przeniesienie jarmarków tygodniowych w Międzyrzeczu z poniedziałków na soboty, albo przywilej nadający wsi Kargowa prawo urządzania jarmarków cztery razy w roku... Takie decyzje władców to było być, albo nie być dla polskich miast, gdyż już wtedy wywiązywała się ostra walka konkurencyjna. Naszą uwagę zwróciły również pieczęcie. Różnej wielkości i w różnej ilości. Widzieliśmy pieczęć opłatkową i odciśniętą w czerwonym wosku. Ta ostatnia mogła być przywiązana na pergaminowym pasku lub trzykolorowym sznurze. Na niektórych dokumentach jest tylko jedna pieczęć, natomiast, tak dla porównania, na akcie konfederacji warszawskiej jest ich....206. Dużo można jeszcze pisać, jednak najlepiej zobaczyć to na własne oczy. Otrzymaliśmy zaproszenie na kolejną lekcję archiwalną. Tym razem będą to zajęcia z odczytywania pisma historycznego. Może minuskuła karolińska....:):) Bardzo dziękujemy i z pewnością skorzystamy:) Aniceta Karpowicz wraz z grupą pasjonatów historii:)

Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK

Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK

Wpisany przez A. Lickindorf

środa, 20 kwiecień 2022 22:57

Uczennica naszej szkoły, Julia Stankiewicz stworzyła książkę pod tytułem "Kraina Zdrowia", w której znaleźć można wiele zdrowych przepisów. Julia znalazła najlepsze przepisy z aplikacji fitatu i zebrała je w jednej książce. Książka powstała na potrzeby kontynuacji Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK.