JAK PATRZEĆ NA DZIEŁO SZTUKI?

Dodano: 2020-02-23 22:43:00

JAK PATRZEĆ NA DZIEŁO SZTUKI?

           W lekcji muzealnej na taki temat mieli okazję uczestniczyć humaniści z klasy I HG, którzy
w miniony piątek z grupką uczniów o podobnych zainteresowaniach wysłuchali interesującej prelekcji na temat odbioru dzieł malarskich. Wykład odbywający się przed wybranymi obrazami z pewnością bardziej przemawiał do odbiorców niż zwykła szkolna lekcja nawet prowadzona z użyciem multimediów. Żadna  bowiem, nawet najlepsza reprodukcji, nie pozwala dostrzec faktury dzieła, ocenić pociągnięć pędzla malarza czy określić prawdziwych barw dzieła. A o tych jego elementach bardzo komunikatywnie i rzeczowo opowiadała sympatyczna i kompetentna historyczka sztuki, prowadząc nas od renesansowego realizmu po współczesną abstrakcję.
     Z kolei uczniowie również humanistycznej klasy IIH zasileni przez grupkę sympatyków malarstwa z  zaprzyjaźnionymi kolegami z innych klas z uwagą śledzili wykład zatytułowany „Top 10” Tutaj prelegentka zaprezentowała pokrótce najcenniejsze eksponaty                                  z poznańskiego muzeum. Opowiedziała o kradzieży i odzyskaniu jedynego dzieła impresjonistów w tutejszych zbiorach  „Plaży w Pourville”, zaprezentowała min.. „Zaklęty krąg Malczewskiego’, omówiła jeden z cyklu obrazów Andrzeja Wróblewskiego „Rozstrzelanie” I znowu wiadomości zdobywane w sąsiedztwie omawianego dzieła sztuki
zupełnie inaczej trafiały do słuchaczy niż przekazywane na lekcji, tym bardziej, że można było zadawać pytania, dzielic  się spostrzeżeniami…
    Po wysłuchaniu wykładów mieliśmy jeszcze czas wolny, by samodzielnie  pospacerować po galerii  i znaleźć  coś co najbardziej do nas przemawiało, a było w czym wybierać, gdyż ta poznańska galeria posiada naprawdę imponujące zbiory.  

Hanna Jungowska
nauczycielka języka polskiego
zdjęcia uczestnicy zajęć
    



« wstecz