JAK UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE W DOMU I NIE STRACIĆ MOTYWACJI

Dodano: 2020-03-26 17:22:34


Drodzy Uczniowie,
w obecnym czasie bardzo wiele zależy od Was. Chciałabym Was prosić, żebyście przeczytali i wprowadzili kilka rad, które pozwolą Wam zapanować nad ogromem zadań, które na Was spadły. Jednocześnie mam ogromną nadzieję, wraz z całym Gronem Pedagogicznym naszego Liceum, że rozbudzi to też Waszą motywację do samodzielnego i efektywnego uczenia się w domu.
POZNAJ SIEBIE. Obserwuj samego siebie. Są osoby, którym lepiej się pracuje rano, są i takie, którym praca lepiej idzie po obiedzie. W tym czasie realizuj trudne zadania, nie będą one wtedy takie trudne. Eksperymentuj: budź się o świcie na naukę lub pracuj wieczorami. Ucz się na podłodze, przy biurku lub chodząc, przy muzyce i bez niej.  
UPORZĄDKUJ MIEJSCE PRACY. Bałagan przeszkadza, zmniejsza produktywność, to przez niego często tracimy czas.
STAWIAJ SOBIE CELE. Pamiętaj, aby wyznaczać sobie cele – dzienne, tygodniowe, długoterminowe. Nagradzaj się za wysiłek, gdy osiągniesz jakiś cel.
TO, CO TRUDNE, WYKONUJ JAKO PIERWSZE. Koncentruj się na jednej rzeczy. Najpierw ucz się przedmiotów, które sprawiają ci trudność. Twój umysł jest wtedy wypoczęty i bardziej chłonny.  
GDY SIĘ JUŻ NIE CHCE. Gdy nie chce ci się już kontynuować nauki i masz ochotę na krótką przerwę, zastosuj technikę zwiększania koncentracji, którą nazywa się  „jeszcze pięć” – może to być powiedzenie sobie „jeszcze pięć minut i wtedy przerwa”, „jeszcze pięć stron książki” lub „napiszę jeszcze pięć linijek”. Najczęściej podczas takiej pracy znów się angażujesz i nie myślisz już o przerwie. Jeśli jednak wciąż o niej myślisz, koniecznie ją sobie zrób.
NIE DAJ SOBIE PRZESZKADZAĆ. Gdy chcesz się skupić na nauce, poinformuj o tym rodzinę                 i poproś, by w tym czasie ci nie przeszkadzali. Najczęściej jednak to my sami sobie przeszkadzamy. Pamiętaj więc, żeby przed nauką zamknąć pocztę i wyłączyć telefon lub ustawić tryb samolotowy. Dzięki temu osiągniesz więcej w krótszym czasie, co w rezultacie da ci więcej czasu na odpoczynek.
UCZ SIĘ W JEDNYM MIEJSCU. Gdy znajdziesz już odpowiednie miejsce do nauki, staraj się uczyć właśnie tam. Niech to miejsce będzie przeznaczone tylko na naukę. Jeśli jest to biurko, pamiętaj, żeby na czas nauki wyłączyć komputer i telefon. Nie ucz się tam, gdzie śpisz, np. na łóżku. Do nauki potrzebna jest energia, nie relaks.
NIECHCIANE MYŚLI. Gdy podczas nauki przychodzą ci do głowy różne myśli, plany, pomysły, nie skupiaj się na nich ani nie udawaj, że ich nie ma. Zapisz je na osobnej kartce. W ten sposób nie zapomnisz o nich, a twoja głowa będzie nadal skoncentrowana na zadaniu.
DUŻE PARTIE MATERIAŁU. Podziel na mniejsze etapy i zaplanuj nagrodę za osiągnięcie każdego z nich.
OBAWY. Jeśli boisz się jakiegoś przedsięwzięcia, zaplanuj to. Przykładowo, gdy boisz się zadzwonić lub napisać  do nauczyciela w ważnej sprawie, ustal sobie godzinę, o której będziesz musiał to zrobić. A potem wykonaj to.
WIECZOREM PLANUJ NASTĘPNY DZIEŃ. Co powinno być ostatnią czynnością wykonaną                   w danym dniu? Zaplanowanie dnia następnego! Dzięki temu będziesz spać spokojnie,                          a odpowiednia ilość snu to podstawa wysokiej produktywności.
JESZCZE JEDNA RZECZ. Przed pójściem spać staraj się zrobić jedną, choćby najmniejszą rzecz ze spraw „na jutro”. Jeśli masz napisać pracę, sporządź jej plan lub obejrzyj film na podobny temat. Zasypiając, będziesz bardziej zadowolony z siebie i będziesz mieć więcej czasu następnego dnia.



Powodzenia ☺
Agnieszka Kielarska, pedagog




( na podstawie szkolenia E.Włodarczyk i K.Kaczmarskiej: Panuję nad wszystkim. Organizacja pracy…)



« wstecz