Klasa 1h w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Dodano: 2024-11-07 18:34:20

Klasa 1h w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

           W środę 6 listopada 2024 r. uczniowie z klasy IH razem z panią Dyrektor Beatą Leśniak i Natalią Karpińską – Bryła uczestniczyli w niezwykle interesującym wydarzeniu pt. FredroRyki
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. FredroRyki to konkurs adresowany do młodzieży w wieku 12-17 lat. Przedmiotem konkursu było zaprezentowanie najciekawszej interpretacji (zabawa słowem) dowolnego utworu lub jego fragmentu autorstwa Aleksandra Fredry.
          Gościem specjalnym FredroRyków 2024 była grupa teatralna "Po Godzinach" z Żarskiego Domu Kultury, który zaprezentował sztukę A. Fredry „Odludki i poeta” w reżyserii Alicji Wróbel. Artyści prezentujący sztukę na scenie to aktorzy – amatorzy, którzy na co dzień zajmują się swoją pracą zawodową, często zupełnie niezwiązaną z aktorstwem. Teatr jest jednak czymś, co ich łączy. Dla wielu z nich występ w Zielonej Górze był debiutem na scenie. 
          "Odludki i poeta" to rzadko grywana komedia w jednym akcie pisana wierszem, tzn. jednoaktówka Aleksandra Fredry. Opowiada o miłości biednego poety Edwina do Zuzanny - córki  właściciela oberży Pana Kapki. Gospodarz martwi się o przyszłość Zuzi, której całkiem w głowie zawrócił młody, ubogi poeta i zdecydowanie sprzeciwia się małżeństwu, pomimo szczerej
i prawdziwej miłości zakochanych.  Wszystkiemu przyglądają się goście oberży -Czesław i Asfolt -  odludki i samotnicy. Młodzieńczy zapał i uczucia poruszyły serce Czesława, jednocześnie do szaleństwa doprowadziły drugiego gościa, pesymistę Asfolta, który nie potrafi cieszyć z niczyjego szczęścia, a tymbardziej miłości. Czesław postanawia usynowić Edwina, tym samym sprawiając, że stanie się on bogatym człowiekiem. Wtedy Pan Kapka również zaczyna przychylnie patrzeć na związek córki z poetą. Pozostaje pytanie, czy serce gospodarza zmiękło za sprawą gorącej miłości dzieci, czy też niespodziewanej zmiany statusu ekonomicznego Edwina? Czy za pieniądze naprawdę wszystko można kupić, a prawdziwa miłość ma szansę na powodzenie bez nich? 
            Po ciekawym przedstawieniu i uroczystym wręczeniu nagród finlistom konkursu FredroRyki wróciliśmy do szkoły. W planach mamy jeszcze wyjazd do Teatru Lubuskiego.
 
 
Natalia Karpińska – Bryła – wychowawca klasy IH


« wstecz