Wyklęci na Ziemi Lubuskiej – historie mniej znane.

Dodano: 2025-03-28 18:27:17

Wyklęci na Ziemi Lubuskiej – historie mniej znane.

 
W marca w naszej szkole odbył się wykład Krzysztofa Mazura, pracownika naukowego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Wyklęci na Ziemi Lubuskiej – historie mniej znane”.
  Spotkanie odbyło się w ramach szkolnych obchodów związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wykład był skierowany do młodzieży szkolnej klas pierwszych. Zaproszony prelegent opowiadał o trudnych powojennych latach, gdy w Polsce siłą wprowadzono system komunistyczny, a członków niepodległościowego podziemia uznano za wrogów i z całą bezwzględnością zwalczano. W latach 1945 – 1955 w czasie walk zginęło około 10 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zaś ok. 25 tys. zgładzono na podstawie wyroków sądów komunistycznych, bądź zamęczono w więzieniach w czasie przesłuchań. Wspomniano także o wszechobecnej w tamtych czasach oficjalnej propagandzie, która konspiratorów nazywała bandytami, złodziejami i mordercami. Dopiero po 1989 r., gdy Polska Ludowa zakończyła swój żywot, możliwe było odkłamanie tych czasów i zwrócenie honoru tym, którzy polegli bądź zostali zamordowani, co my jako szkoła też czynimy. Postać naszego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego jest znana szerokiemu gronu odbiorców, jednak mało kto wie, że w Sulechowie spoczywa nasz lokalny Żołnierz Niezłomny – Stefan Bantle, ps. Mściciel. Po wojnie działał w Konspiracyjnym Związku Patriotów Polskich, za co został skazany przez poznański sąd na wieloletnie więzienie. Po wyjściu był inwigilowany przez SB, zmarł w 1999 roku, a jego ciało zostało złożone na sulechowskim cmentarzu. 
 
Dariusz Wójcik


« wstecz
 
toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot situs toto toto slot bengbengtoto toto slot rctitogel toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot toto slot